TÜRKÇE  |  ENGLISH
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
Teknik Yönerge
Eski Şampiyonlar
İletişim
Danışma Bülteni
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi


Hindistan'ın Bağımsızlığı İlan Ettiği Günde Hint Sporculardan Dünya Gençler Şampiyonası'nda Duble
YENİ DÜNYA GENÇLER ŞAMPİYONLARI:

ABHIJEET GUPTA VE HARIKA DRONAVALLİ


picture_008
ABHIJEET GUPTA
img_1298
HARIKA DRONAVALLİ


Son turu müthiş bir heyecana sahne olan Dünya Gençler Şampiyonası'nda Kübra Öztürk Hint rakibi Swaminathan Soumya'yı yenerek 9 puana ulaştı ve şampiyon olan Harika Dronavalli'nin ardından ikinci oldu. Zaman sıkışmasında seyredenlerin ölüp ölüp dirildiği mücadelede kazanç konumdayken rakibinin bayrağı düşünce kazandı. Harika Dronavalli de 10,5 puanla Dünya Gençler Şampiyonu olurken, Mariya Muzychuk, Kübra Öztürk, Mary Ann Gomes ve Nazi Paikidze 9 puanla 2-5. dereceleri paylaştılar. Mevzuata göre ilk üç dereceyi paylaşan tüm sporcular madalya alacaklar.

Şampiyonada Kübra Öztürk 57 elo kazanıyor ve WGM normu aldı.


Açık kategoride ise 1. Abhijeet Gupta 10 puanla Dünya Gençler Şampiyonu olurken, ikinciliği 9,5 puanla Parimarjan Negi elde etti. 3-7. dereceleri Arik Braun, David Howell, Eltaj Safarli, Hou Yifan ve Bassem Amin 9 puanla paylaştılar.

Son tura ait detaylı haberler aşağıda yer almaktadır.

 

TEBRİKLER VE BİZE BU GURURU YAŞATAN SANA VE TÜRKİYE'Yİ BAŞARIYLA TEMSİL EDEN TÜM TAKIM ARKADAŞLARINA SONSUZ TEŞEKKÜRLER!!!

picture_077


Türk Sporcuların Son Tur  Sonuçları

U İsim ELO FED P Sonuç P U İsim ELO FED
IM CAN Emre 2460 TUR 7 ½  -  ½ 7 GM POPOV Ivan 2549 RUS
  ŞİRİN Atakan 2107 TUR 1  -  0 IM SWIERCZ Dariusz 2456 POL
FM NARMONTAS Matas 2369 LTU 1  -  0   APAYDIN Fethi 2187 TUR
  MCPHILLIPS Karl 2221 IRL 5 1  -  0 5   ERTAN Can 2149 TUR
  AYDOĞDU Ataman 2050 TUR ½  -  ½   DERUNI Berç 2032 TUR
  ÖZOĞLU Berker 0 TUR -  -  +   GÜRCAN Eray 1955 TUR
  SALIHOVIC Amar 0 BIH 1  -  0   VURAL Ozge 1853 TUR
  GOKCEK Ekrem Bugra 0 TUR 4 0  -  1 4   ÜNLÜ Ahmet Turan 0 TUR
  ULUDOĞAN Lutfullah 0 TUR 4 1  -  0 3   ÖZTOSUN Gorkem 0 TUR
  ÖZTOSUN Çınar 0 TUR 4 1  -  0 1   GÜNGOR Ali Güvenç 0 TUR
  GÖKÇEK Metehan 0 TUR 2 0  -  1   ÖZDÖVER Mustafa Berkay 1768 TUR
  ACARBAY Aydın 1825 TUR 4 1  -  -     Bye 0  

U İsim ELO FED P Sonuç P U İsim ELO FED
WFM ÖZTÜRK Kübra 2188 TUR 8 1  -  0 8 WIM SOUMYA Swaminathan 2293 IND
WIM YILDIZ Betül Cemre 2236 TUR 7 ½  -  ½ 7   MUMINOVA Nafisa 2242 UZB
  KAYA Sena Nur 1529 TUR 5 0  -  1 5   IKONOMOPOULOU Maria 2074 GRE
WFM BAYRAK Aslı 2013 TUR 5 1  -  0 5   ACAR Gizem 1931 TUR
  ÖZMUT Perinisa 0 TUR 4 0  -  1 WFM EFROIMSKI Marsel 2091 ISR
  DAI Irmak 0 TUR 4 0  -  1   KARAYAYLALI Pınar 1597 TURHindistan Bağımsızlığını Gaziantep'te Kutluyor


picture_050

Şampiyonanın sonucunu belirleyen mücadelede David Howell ve Abhijeet Gupta arasındaki mücadelede siyah d3'lü İtalyan'da rahatça eşitleyedikten sonra beyaz şah kanadındaki piyonları oldukça riskli bir strateji izleyerek sürmeye karar verdi. Siyah, bu riskli stratejiyi f dikeyini açarak ve bu dikeyi şaha giden yolda bir geçit olarak kullanarak çürüttü. Bu geçit, Hintli büyükustaya sadece partideki galibiyeti değil ayrıca Dünya Gençler Şampiyonluğu'nu da getirdi.

picture_054


picture_060
1.Abhijeet Gupta

picture_057
2. Parimarjan Negi


1.d4 Af6 2.c4 g6 3.f3'ün açılış olarak oynandığı mücadelede Arik Braun'a karşı piyon feda edip vezir kanadında girişim elde etmeyi hedefleyen Negi Parimarjan'a karşı Alman uluslararası usta da şah kanadında karşıoyun bularak cevap verdi. Böylece eşitliğe giden parti beraber sona erince Parimarjan Negi de vatandaşı Abhijeet Gupte'nin ardından ikinci olarak ülkesinin bağımsızlığını ilan etti günde Harika Dronavalli'nin de genç kızlardaki şampiyonluğuyla üçlü bayram yaşatan isimlerden birisi oldu.


Fg5'li Najdorf'ta bu turnuvada da birkaç partide oynanan Eltaj Safarli-Maxim Rodshtein partisind beyaz hafif taş verip üç piyon alırken bir yandan da güçlü bir girişim elde etse de ne siyahın fazla taşı yeterli oluyor ne de beyazın merkezde kalan şaha yaptığı saldırı ve piyonları kazanca yetecek bir avantaj sağladığı için parti berabere sona erdi.


Bassem Amin, Rauf Mamedov'a karşı hızlı ve güzel bir şekilde kazanırken, Reti'de siyahın piyon fedasının aslında bir gaf olduğunu gösteren Mısırlı büyükusta da şampiyonada üçüncülüğü paylaşmış oldu.

picture_063
Nguyen

picture_064


Ngoc Truong Son Nguyen ve Wesley So çabuk berabere yaparken, Hou Yifan, Le Quang'ın Dragon'da c3'ten yaptığı tipik kalite fedasına karşı birkaç piyon aldıysa da yeterli girişim elde edemeyip çok taş değişince Hou kazandı ve ikinci büyükusta normunu 2661 performansla aldı. Çinli süper yetenek artık büyükusta unvanından sadece bir adım geride duruyor.

picture_065


En genç uluslararası ustamız Emre Can, Ivan Popov karşısında rahatça konumu eşitleyerek partiyi berabere bitirdi. Şampiyonayı 7,5 puanda tamamlayan Emre Can, böylece 20-36.dereceleri paylaşırken güçlü rakiplerine karşı iyi mücadele etti ve büyükusta normuna da çok yaklaşarak ÖSS hamlığını üzerinden attığını gösterdi.

picture_081
Prasanna Vasanthan Peru Vishnu from India

picture_084
Raushan Kumar Jaiswal (Nepal)


Atakan Şirin ise son turda Polonyalı uluslararası usta Swierz'i yenerek şampiyonayı 7,5 puanda toplayan bir başka sporcumuz aldı ve aldığı bu harika sonuç ona 2473 performansla uluslararası usta normu kazandırdı. Şirin, açılışta elde ettiği üstünlüğü iyi değerlendirerek aldığı normu perçinledi ve şampiyonadan 72 elo kazandı ki bir turnuvadan kazanılmış elo reytingi miktarı olarak tek kelimeyle inanılmaz.


picture_078
FM Yakup Bayram ve Teoman Ulucan

picture_079
FM Milan Pacher (Slovakya)


picture_083
Mikko Niemi (Finlandiya)
picture_086
Ekrem Buğra Gökçek - Ahmet Turan Ünlü

picture_087
Lütfullah Uludoğan (Türkiye)picture_091
Teodor Anton (Romanya)

picture_089
Metehan Gökçek

picture_097
Tiberiu Georgescu (Romanya)


picture_101
Pandiha Kartihekyan (Hindistan)Harika Dronavalli Şampiyon, Kübra Öztürk'ten Dramatik ve Tarihi Galibiyet

picture_070

Harika Dronavalli, son tura bir puan önde girdiği için, Çek rakibi Nemcova ile berabere yapınca Hindistan'ın Dünya Gençler Şampiyonası'nda hem Genel Kategoride hem de Bayanlar'da duble yapmasını sağladı.

picture_072


İkinci masada ise Nazi Paikidze açılıştan hemen sonra elde ettiği üstünlüğü çok enerjik bir şekilde değerlendirerek güzel bir parti kazandı ve Muzychuk'un tek başına ikinciliğe ulaşmasını engelleyerek kendisi de ikinciliği paylaşır konuma geldi.

picture_099


Mary Ann Gomes'te açılışta önce piyon kazandıktan sonra hızla sonuca gitti. Açılışta Mikadze bir piyon aldıysa da piyon yapısı fazla bozulunca bu zayıf piyonları teker teker düştü.

kif_7520


picture_093
Sabina-Francesca Foisor
kif_7490
Şampiyonada efsane yaratan Hint takımı

picture_100
Kübra Öztürk


Kübra Öztürk ise Swaminathan Soumya karşısında Şah-Hint Fianchetto'da bir yere kadar çok güzel oynadığı partide çok riskli bir kalite fedası yaparak galibiyeti riske attıysa da daha sonra fazla ve ilerlemiş piyonlarıyla yeniden kazanabilir konuma geldi. Bununla birlikte siyah da bazı savunma hataları yaptıysa da karşılıklı zeitnotta son hatayı yapan taraf Soumya oldu. Kübra bu hatayı da değerlendiremedi ve rakibinin de bu sırada bayrağı düştü. Stadyumlardan maçları izleyen satranç severlerin maçı nasıl izlediğini tarif etmek güç; ancak turnuva salonunda satranç federasyonu başkanından salonda çalışan güvenlik görevlilerine kadar herkesi hatta yabancı oyuncuların da nefeslerini tutarak izlediği finalin sonunda biraz şanslı biraz dramatik; ama hak edilmiş zafere ulaşan sporcumuzun yaşadığı sevinç görülmeye değerdi.

kif_7526
Zeitnotta stres dorukta...

kif_7529
Seyriciler nefeslerini tuttu...

kif_7532
Ve bayrak düştü!!! Soumya inanamıyor, Türk seyirciler ise sevimeye başlıyorlar...Hakem Kantonakis, şahları sonucu gösterecek şekilde tahtaya koyuyorlar...

kif_7533
Soumya şokta...Kübra ise bir an önce sevinmek istiyor...

picture_075

Anastasia Bodnaruk, açılışta rakibi Sgircea karşısında zor duruma düştüyse de rakibinin yanlış değerlendirme yaparak piyon finaline girmesi sonucu kazandı.

picture_076


Türkan Mamedyarova, sıkça oynadığı Hollanda Savunması'nın Taşduvar Sistemi'nde rakibinin veziri olmak üzere bazı taşlarını şahın güvenliğinde uzaklaşmasını iyi değerlendirerek son turda Kazak Güliskan Nakhbayeva karşısında güzel bir galibiyet aldı.
Betül Cemre Yıldız, Nafisa Muminova karşısında kazanç konuma geçmesine rağmen keskin konumda talihsiz bir hata yaparak rakibiyle berabere kaldı ve şampiyonayı 7,5 puanla tamamlayarak 14-23.dereceleri paylaştı.

picture_125

 
 Turkish Chess Federation 2008