TÜRKÇE  |  ENGLISH
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
Teknik Yönerge
Eski Şampiyonlar
İletişim
Danışma Bülteni
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi


Dünya Gençler Şampiyonası Kapanış Töreni
picture_179

1.Abhijeet Gupta ; 2.Negi Parimerjan
3.Arik Braun ; 3.David Howell ; 3.Eltaj Safarli
3.Bassem Amin ; 3.Yifan Hou

picture_136
1.Harika Dronavalli ; 2.Mariya Muzychuk ; 2.Kübra Öztürk
2.Mary Ann Gomes ; 2.Nazi PaikidzeDünya Gençler Şampiyonası'nın kapanış töreni dün Uğur Plaza Hotel Erguvan Salonu'nda düzenlendi. Gaziantep Valisi Sn.Süleyman Kamçı, Gaziantep Milletvekili Sn.İbrahim Halil Mazıcıoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Dr.Asım Güzelbey, şampiyonanını sponsorluğunu ev sahipliği üstelenen Şehitkamil Belediye Başkanı Sn.Metin Özkarslı ve Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı'nın katıldığı ödül törenine ait gelişmeleri aşağıda görebilirsiniz.


Kapanış töreni önce Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk adına yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı ve FIDE Marşı'nın çalınmasıyla başladı.

picture_008

picture_012

picture_013

picture_014

picture_015picture_018
Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı ve Türkiye Satranç Federasyonu Ali Nihat Yazıcı

picture_019

picture_021

Daha sonra protokol konuşmaları yapıldı. Önce Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı ve FIDE Başkan Yardımcısı Ali Nihat Yazıcı konuşmasını yaptı. Yazıcı konuşmasında, organizasyona ev sahipliği yapan Şehitkamil Belediyesi, organizasyonu Gaziantep'e veren FIDE Yönetimi'ne teşekkürlerini sunan Yazıcı, misafirlerin evlerine sağlıklı bir şekilde dönmeleri temennisiyle konuşmasını tamamlarken, Kübra Öztürk'ün başarısıyla ilgili olarak "Bu tarihi başarıya en kısa sürede yenilerinin ekleneceğine eminim." diyerek sözlerini tamamladı.

picture_042


Daha sonra organizasyona ev sahipliği yapan Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı, "Sporun dostluk ve kardeşliği simgelediğini bir kez daha gördük. Aralarında sorun olan ülkelerin sporcuları burada satrancın çatısı atlında birleşti. Satrancı desteklemeye devam edeceğiz. En kısa sürede buradakinden de büyük bir satranç organizasyonu yapmak istiyoruz." diye konuşurken, Şehitkamil Belediyesi'nin satrança  ve diğer sporlarla özdeşleşmesini istediklerini ifade etti.

picture_049


FIDE Onursal Başkanı Florencio Campomanes konuşmasında satrancın beş yaşından doksan beş yaşına kadar icra edilebilen, bireylerin gelişimine olan katkısından bahseden eski FIDE Başkanı, Türkiye'de satrancın yayılma hızını ve gelişme hızına dikkat çekerken, katılan bütün sporcuları tebrik etti. Hindistan'ın bundan 20 yıl önce dünya satrancında hiç yeri olmadığını; fakat bugün yaşanan başarının kendisinin de satranç adına gördüğü bir rüya olduğunu anlatan Campomanes, "Her turnuvanın sonunda, bulunduğum ülkenin üst düzey yöneticileri, organizatörler ve sporcuları gördüğümde aklıma tek bir şey geliyor: FIDE'nin sloganı olan bir bir aileyiz, Gens una sumus!"

picture_055

Konuşmasını çok kısa tutan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür edip, bu organizasyonun Gaziantep'in dünyaya tanıtılmasına katkıda bulunmasından duyduğu memnuniyeti ifade edip konuşmasını tamamladı.

picture_056


Son protokol konuşmasını yapan Gaziantep Valisi Sn.Süleyman Kamçı, dereceye giren sporculara tebrik ederken, katılan tüm sporculara ve emeği geçenlere Gaziantep'i tanıttıkları için teşekkür etti. Gaziantep'in tanımınına olan etkisi olan Kamçı, satrancın Gaziantep'te duyulmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederken, kendisinin de Gaziantep'de satrancın yaygınlaşmasını destekleyeceğini ifade etti.Başbakan Erdoğan'dan Tebrik ve Teşekkür Mesajı

Devlet erkanından da organizasyona tebrik telegrafları geldi. Başbakan Sn.Recep Tayyip Erdoğan, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sn.Murat Başesgioğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Sn.Ertuğrul Günay, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sn.Mehmet Hilmi Güler, Devlet Bakanı Sn.Nimet Çubukçu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sn.Zafer Çağlayan, Devlet Bakanı Sn.Mehmet Şimşek, Bayındırlık ve İskan Bakanı Sn.Faruk Nafiz Özalp, Gaziantep Milletvekili Sn.Fatma Şahin, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Sn.Mehmet Atalay ve protokolden birçok kıymetli isim organizasyona katılamadıkları için duydukları üzüntüyü iletirken, organizasyonda emeği geçenleri kutladıklarını belirttiler.

Önce Şehitkamil Belediyesi, hazırlanan anı plaketlerini sundu:

picture_080

-Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı ve FIDE Başkan Yardımcısı Ali Nihat Yazıcı,
-FIDE Onursal Başkanı Florencio Campomannes,
-FIDE Amerika Kıtasal Başkanı Jorge Vega,
-Organizasyon Koordinatörü Ülkü Güngör,
-Genel Koordinatör ve Türkiye Satranç Federasyonu Asbaşkanı Tahsin Aktar,
-Turnuva Direktörü Abdurrahman Koral,
-Yarışma Organizatörü Uğur Tülüce,
-Turnuva Başhakemi Güran Ünal

picture_097


Daha sonra Türkiye Satranç Federasyonu adına hazırlanan anı plaketleri takdim edildi. İsimlerden bazıları şöyle:

-Gaziantep Milletvekili Sn.Halil Mazıcıoğlu,
-Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Dr.Asım Güzelbey,
-Gaziantep Gençlik ve Spor İl Müdürü Sn. Nuri Öcal,
-Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Sn.Süleyman Şişman,
-Şehitkamil Belediyesi Başkan Yardımcısı Fasih Ceylan,
-Şehitkamil Belediyesi Özel Kalem Müdürü Fatih Ekinci,
-Şehitkamil Belediyesi Başkanvekili Bekir Öztekin,
-Amber&Rota Ajans Genel Müdürü Ülkü Güngör,
-Uğur Plaza Otel Genel Müdürü İlhan Ilgın,
-Yarışma Koordinatörü İlhan Ilgın,
-Başhakem Güran Ünal
-Şampiyonaya desteklerini gönüllü olarak esirgemeyen Doç.Dr.Kıvanç Güngör

picture_102


picture_059


Son olarak protokolden şampiyonaya desteklerini esirgemeyen Gaziantep Valisi Sn.Süleyman Kamçı ve Şehitkamil Belediyesi Sn.Metin Özkarslı'ya plaketleri takdim edildi.

Kapanış töreninin son bölümünde ise sporcular önce Şehitkamil Belediyesi'nin özel ödüllerini daha sonra kupa ve madalyalarını aldılar.

Dünya Genç Bayanlar Şampiyonası

picture_136


1.Harika Dronavalli

2.Mariya Muzychuk

2.Kübra Öztürk

2.Mary Ann Gomes

2.Nazi Paikidze


Dünya Gençler Şampiyonası

picture_1791.Abhijeet Gupta

2.Negi Parimerjan

3.Arik Braun

3.David Howell

3.Eltaj Safarli

3.Yifan Hou

3.Bassem Amin

 
 Turkish Chess Federation 2008