TÜRKÇE  |  ENGLISH
Main Menu
Home
Tournament Schedule
Regulations
Technical Regulations
Former Champions
Contact
Info Bulletin
Tournament
Live Games
Photo Gallery


Closing Ceremony of World Junior Chamionship
picture_179

1.Abhijeet Gupta ; 2.Negi Parimerjan ; 3.Arik Braun ; 3.David Howell
 ; 3.Eltaj Safarli ; 3.Bassem Amin ; 3.Yifan Hou


picture_136
1.Harika Dronavalli ; 2.Mariya Muzychuk ; 2.Kübra Öztürk
2.Mary Ann Gomes ; 2.Nazi Paikidze

World Junior Championship closing ceremony, was held in Uğur Plaza Hotel.  Mayor of Gaziantep Mr.Süleyman Kamçı, Member of the Parliament Mr.İbrahim Halil Mazıcıoğlu,  Gaziantep Metropolitan Municipality Dr.Asım Güzelbey, the sponsor of the event, the Şehitkamil Municipality was represented by Mr.Metin Özkarslı, the Mayor, Honorary President of FIDE Florencio Campomannes, President of the Turkish Chess Federation Ali Nihat Yazıcı, Continental President of Americas Jorge Vega participated in the ceremony.


The closing ceremony started with a moment of silence in the memory of the eminent founder of Turkish Republic Mustafa Kemal Atatürk, the national anthem of Turkish Republic and FIDE anthem.

picture_008

picture_012

picture_013

picture_014

picture_015picture_018
The organizers of the event apart from FIDE: Mayor of Şehitkamil Municipality Mr.Metin Özkarslı and President of the Turkish Chess Federation Mr.Ali Nihat Yazıcı.

picture_019

picture_021

The closing ceremony started with the protocol speeches. President of the Turkish Chess Federation and Vice-President of FIDE Ali Nihat Yazıcı who gave his thanks to the organizing Municipality, FIDE and all the other corporations who supported the event. He congratulated the prize winners and wished every participant a nice journey back home. He also talked about Kübra Öztürk's success and believed that this was a sign of further successes.

picture_042


Şehitkamil Municipality, the sponsor of the event was represented by Mayor Mr.Metin Özkarslı, "We observed that the sports symbolizes friendship and fraternity. I would like to congratulate all of the participants. Şehitkamil Municipality is always aiming to become a centre of chess and sports."

picture_049


FIDE Onursal Başkanı Florencio Campomanes konuşmasında satrancın beş yaşından doksan beş yaşına kadar icra edilebilen, bireylerin gelişimine olan katkısından bahseden eski FIDE Başkanı, Türkiye'de satrancın yayılma hızını ve gelişme hızına dikkat çekerken, katılan bütün sporcuları tebrik etti. Hindistan'ın bundan 20 yıl önce dünya satrancında hiç yeri olmadığını; fakat bugün yaşanan başarının kendisinin de satranç adına gördüğü bir rüya olduğunu anlatan Campomanes, "Her turnuvanın sonunda, bulunduğum ülkenin üst düzey yöneticileri, organizatörler ve sporcuları gördüğümde aklıma tek bir şey geliyor: FIDE'nin sloganı olan bir bir aileyiz, Gens una sumus!"

picture_055

Konuşmasını çok kısa tutan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür edip, bu organizasyonun Gaziantep'in dünyaya tanıtılmasına katkıda bulunmasından duyduğu memnuniyeti ifade edip konuşmasını tamamladı.

picture_056


Son protokol konuşmasını yapan Gaziantep Valisi Sn.Süleyman Kamçı, dereceye giren sporculara tebrik ederken, katılan tüm sporculara ve emeği geçenlere Gaziantep'i tanıttıkları için teşekkür etti. Gaziantep'in tanımınına olan etkisi olan Kamçı, satrancın Gaziantep'te duyulmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederken, kendisinin de Gaziantep'de satrancın yaygınlaşmasını destekleyeceğini ifade etti.Başbakan Erdoğan'dan Tebrik ve Teşekkür Mesajı

Devlet erkanından da organizasyona tebrik telegrafları geldi. Başbakan Sn.Recep Tayyip Erdoğan, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sn.Murat Başesgioğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Sn.Ertuğrul Günay, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sn.Mehmet Hilmi Güler, Devlet Bakanı Sn.Nimet Çubukçu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sn.Zafer Çağlayan, Devlet Bakanı Sn.Mehmet Şimşek, Bayındırlık ve İskan Bakanı Sn.Faruk Nafiz Özalp, Gaziantep Milletvekili Sn.Fatma Şahin, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Sn.Mehmet Atalay ve protokolden birçok kıymetli isim organizasyona katılamadıkları için duydukları üzüntüyü iletirken, organizasyonda emeği geçenleri kutladıklarını belirttiler.

Önce Şehitkamil Belediyesi, hazırlanan anı plaketlerini sundu:

picture_080

-Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı ve FIDE Başkan Yardımcısı Ali Nihat Yazıcı,
-FIDE Onursal Başkanı Florencio Campomannes,
-FIDE Amerika Kıtasal Başkanı Jorge Vega,
-Organizasyon Koordinatörü Ülkü Güngör,
-Genel Koordinatör ve Türkiye Satranç Federasyonu Asbaşkanı Tahsin Aktar,
-Turnuva Direktörü Abdurrahman Koral,
-Yarışma Organizatörü Uğur Tülüce,
-Turnuva Başhakemi Güran Ünal

picture_097


Daha sonra Türkiye Satranç Federasyonu adına hazırlanan anı plaketleri takdim edildi. İsimlerden bazıları şöyle:

-Member of the Parliament from Gaziantep Mr. Halil Mazıcıoğlu,
-Metropolitan Mayor of Gaziantep Municipality Mr. Dr.Asım Güzelbey,
-Gaziantep Youth and Sports Director Mr. Nuri Öcal,
-Gaziantep Director of National Education Mr.Süleyman Şişman,
-Vice Mayor of Şehitkamil Municipality Fasih Ceylan,
-Assistant of Şehitkamil Municipality Fatih Ekinci,
-Deputy Mayor of Şehitkamil Municipality Bekir Öztekin,
-Amber&Rota Agency Principal Ülkü Güngör,
-Uğur Plaza Otel Director İlhan Ilgın,
-Championship Koordinator İlhan Ilgın,
-Chief Arbiter Mr.Güran Ünal
-Assoc. Prof.Kıvanç Güngör

picture_102
Governor of Gaziantep Mr.Süleyman Kamçı was also presented a memory plaque by the President of TCF Ali Nihat Yazıcı.

picture_059
The last memory plaque was presented to Mayor of Şehitkamil Mr.Metin Özkarslı.

In the last part of the closing ceremony, special prizes of Şehitkamil Municipality and the medals&trophies were presented to the players.

World Junior Girls Championship
picture_136


1.Harika Dronavalli

2.Mariya Muzychuk

2.Kübra Öztürk

2.Mary Ann Gomes

2.Nazi Paikidze


World Junior Championship

picture_1791.Abhijeet Gupta

2.Negi Parimerjan

3.Arik Braun

3.David Howell

3.Eltaj Safarli

3.Yifan Hou

3.Bassem Amin

 
 Turkish Chess Federation 2008