TÜRKÇE  |  ENGLISH
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
Teknik Yönerge
Eski Şampiyonlar
İletişim
Danışma Bülteni
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi


Şehitkamil Belediyesi ve TSF Tarafından Basın Toplantısı

picture_026
1 Ağutos günü saat 17:30'da , Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı, Gaziantep Gençlik ve Spor İl Müdürü Nuri Öcal ve Türkiye Satranç Federasyonu Asbaşkanı Tahsin Aktar'ın yer aldığı bir basın toplantısıyla Dünya Gençler Şampiyonası basına mensuplarına tanıtıldı. Ayrıca Gaziantep'teki satranç etkinliklerinden de kısaca bahsedildi. Toplantının detayları haberin devamında yer almaktadır.picture_015

Toplantıya yerel basın mensupları ve ulusal ajansların temsilcileri büyük bir ilgi gösterdiler.

picture_022
İlk sözü alan organizasyonun ev sahipliğini üstlenen Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı oldu. Özkarslı: "Böyle önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmak Gaziantep'i ve bizleri onurlandırmaktadır. Şehrimizi ve Şehitkamil'i Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmak için bundan iyi bir fırsat olamaz. Sporun her dalına yaptığımız yatırımlar devam edecek. Tekvando ve bilek güreşinde uluslararası sporcularımız var. Satrançta ise, Türkiye  Kulüpler Şampiyonası2na katılan Şehitkamil Belediyesi Spor Kulübü'müz vardır. Ayrıca Atatürk Spor ve Kültür Merkezi'nde düzenli satranç kursları da düzenliyoruz. Ben güzel şehrimizi dünyaya tanıtma fırsatını bize veren FIDE ve Türkiye Satranç Federasyonu'na teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Özkarslı ayrıca dünya gençler şampiyonasının geçmişinden de basın mensuplarına kısaca bahsetti.

Gaziantep Gençlik ve Spor İl Müdürü Nuri Öcal, toplantıda Gaziantep'teki sportif altyapı organizasyon yapmaya çok müsaittir. Böyle önemli bir satranç şampiyonasına da ev sahipliği yapmak bizi ve şehrimizi çok gururlandırıyor." Ayrıca Öcal, Gaziantepli sporcuların elde ettikleri başarıları da basın mensuplarına kısaca özetledi.

picture_041


picture_050

Son olarak Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Tahsin Aktar söz alrırken, Aktar Türkiye Satranç Federasyonu'nun dünyadaki konumunu basın mensuplarına anlattı. "Spora gönül vermiş yerel yöneticilerle her federasyon böyle güzel organizasyonlara imza atabilir. İşte, Gaziantep'te Dünya Gençler Şampiyonası'nın düzenlenmesi de böyle altın belediyerimizden birisinin katkısıyla oldu." diyerek yerel yönetimlerin satranç organizasyonlarındaki önemine değinirken, Singapur'da henüz sonra eren Dünya Okullararası Şampiyonası'nda Vahap Şanal ve Batuhan Daştan'ın başarılarına ve takım halinde alınan madalyalara da kısaca değindi. Daha sonra şampiyonanın geçmişinden bahsetti: "Karpov ve Kasparov gibi satrancın marka isimleri, dünya şampiyonu Anand önceden Dünya Gençler Şampiyonu olmuşlardır. Yani, burada geleceğin dünya şampiyonunu görme ihtimaliniz yüksek."

Aktar, Ayrıca Gaziantep'teki TSF yetkilileri tarafından dikkatle takip edilen televizyon yayınlarından da bahsetti.
picture_064
Şehitkamil Belediyesi Spor Kulübü'nden basın toplantısına katılan sporcular Şehitkamil Belediye Başkanı Sn. Özkarslı, TSF Asbaşkanı Tahsin Aktar ve Gaziantep GSİM Nuri Öcal ile birlikte görülmektedir.


picture_057

Gaziantep Şehitkamil Belediyesi Spor Kulübü oyuncularından birisi, Belediye Başkanı Metin Özkarslı ile bir gösteri maçı yaptılar.

 
 Turkish Chess Federation 2008