TÜRKÇE  |  ENGLISH
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
Teknik Yönerge
Eski Şampiyonlar
İletişim
Danışma Bülteni
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi


Dünya Genç Kızlar Şampiyonası'nda Kimler Var?

ustresim
"Dünya Gençler Şampiyonası'nda Kimler Var?" yazısının ikinci bölümünde Dünya Genç Bayanlar Şampiyonası'nda hangi ünlü oyuncuların yer alacağına ilişkin bilgiler yer almaktadır. Son şampiyon Vera Nebolsina, 18 Yaş Kızlar Dünya ikincisi Katerina Nemcova'nın yanı sıra Türkiye'yi temsil edecek olan WIM Betül Cemre Yıldız ve WFM Kübra Öztürk de şampiyonada iddialı olacaklar.


Dünya Genç Kızlar Şampiyonası'nda Kimler Var?

 

nebolsina

 

Rus WGM Vera Nebolsina (2350), geçtiğimiz yıl Dünya Genç Bayanlar Şampiyonu oldu. Nebolsina, ayrıca eski 10 Yaş Kızlar Dünya Şampiyonu. Vejetaryen olan genç Rus sporcuya Gaziantep mutfağı pek uymayabilr; fakat şampiyonluk unvanını koruyarak bunu kompanse etmek isteyecektir. (Fotoğraf: Chessdom)


harika

IM Harika Dronavalli, 2461 olan reytingiyle şampiyonanın en yüksek reytingli oyuncusu olacak ve şampiyonluğun da en büyük favorilerinden birisi konumunda. GM Humpy Koneru'dan sonra Hindistan'ın en güçlü ikinci kadın satranççısı konumunda olan Harika (Hindistan'da ilk adlar aile adı olarak geçerken, ikinci isimler ön isim olarak kabul edilir.), eski 18 Yaş Kızlar Dünya Şampiyonu. Asya ve dünya yaş grupları şampiyonalarında madalya koleksiyonu olan Harika'yı Türk satranç severler, geçtiğimiz mart ayında İstanbul'da yapılan İş Bankası Atatürk Kadın Ustalar Turnuvası'ndan dolayı iyi tanıyor. Harika, İstanbul'da 4/9 puan almıştı.

muzychuk

WGM Mariya Muzychuk(2413), Muzychuk kardeşlerin küçüğü, artık Türk satranç severlerin yakından tanıdığı bir isim. Önce TED Kolejliler ile başlayan Türkiye İş Bankası Satranç Ligi kariyerini, bu sene ligde üçüncü olan Türk Hava Yolları ile sürdüren Muzychuk, ligde oynadığı on dört maçın tamamını kazanmıştı. Kazandığı maçlar arasında 16 yaş grubundaki gerisinde kaldığı rakibi Avrupa Şampiyonu WFM Kübra Öztürk de vardı. Genç kızlarda dünyanın en iyilerinden birisi olup, şampiyonanın da favorileri arasında.

 

bodnaruk01

 

2392 reytingli WFM Anastasia Bodnaruk, Rusya Genç Kızlar Şampiyonu olup, şampiyonada üst sıralar için mücadele edecek Rus satranççılardan birisi olacak. Ayrıca Mersin'deki 16 Yaş Olimpiyatları'nda da ülkesini temsil edecek.

 

nemcovak

 

18 yaşındaki Çek WIM Katerina Nemcova (2372), geçtiğimiz yıl ülkemizde yapılan Yaş Grupları Dünya Şampiyonası'nda 18 Yaş Kızlar'da Betül Cemre Yıldız'ın önünde gümüş madalya kazanmıştı. Bu sene büyük bir çıkış yakalayan Nemcova,aynı zamanda Çek Cumhuriyeti Bayanlar Şampiyonu'dur. Eski bir basketbolcu olan Nemcova, sporculuk kariyerinde satrancı seçti.

 

foisor

 

WGM Sabina-Francesca Foisor, 2337, Romanya'daki ünlü Foisor satranç ailesinin küçük kızıdır. Romanya'nın bayan satrancındaki genç yeteneği şimdiden annesiyle babasının reytinglerine oldukça yaklaştı.

majdan

WIM Joanna Majdan (2323), Polonya Genç Bayanlar Şampiyonu ve 18 Yaş Kızlar 2005 Dünya Şampiyonası'nda bronz madalya aldı. 2006'da ilk gençler şampiyonluğunu kazandı ve bayan satrancında önemli bir yeri olan Polonya'yı, Torino'daki Olimpiyatlar'da temsil ederken, takımının en iyi bireysel sonucunu aldı. Bu sene Polonya Bayanlar Şampiyonası'nda da ikinci oldu.


gomes

WIM Mary Ann Gomes, 2316 reytingli Hint satranççı, Asya Genç Kızlar Şampiyonu'dur ve Asya'da birçok yaş grupları madalyası bulunmaktadır. Hindistan'ın güçlü bayan satranççılarından birisi haline gelen Gomes, Hint Milli Takımı'nda da yer almıştı. Türk satranç severler, WIM Betül Cemre Yıldız'ın Dünya Yaş Grupları Şampiyonası'nda kendisine karşı kazandığı ve FM Alper Efe Ataman'ın da Analiz köşesine taşıdığı güzel partiden onu hatırlayabilirler.

 

mamedyarova02

 

WGM Türkan Mamedyarova (2284) (Fotoğraf: Fritz Agterdenbos / Chessvista) , süper büyükustalar arasındaki yerini alan Şehriyar Mamedyarov'un başını çektiği Mamedyarov ailesinin en küçük kardeşi; fakat o da diğer kardeşleri gibi yetenekli. En son Türkiye'de 2005 yılında yapılan Dünya Genç Kızlar Şampiyonası'nın yıldızlarından birisiydi. Ayrıca birinci ligin eski şampiyonlarından olan Eczacıbaşı'nda kardeşleri Şehriyar ve Zeynep Mamedyarov ile birlikte Eczacıbaşı'nda yıllarca oynadı. 2007'deki Essent Açık Turnuvası'nda ilk IM (uluslararası usta) normunu aldı.

paikidze2

WFM Nazi Paikidze, Gürcü satrancının ortaya çıkan son bayan yıldızı olup, geçtiğimiz yıl Kemer'de düzenlenen 14 Yaş Kızlar Dünya Şampiyonası'nda rahatlıkla altın madalyaya uzanmıştı.

i217899521_42560_7

WFM Keti Tsatsalashvili de vatandaşı gibi yaş gruplarında, 16 Yaş Avrupa Şampiyonu Kübra Öztürk'le çekiştiği 16 Yaş Kızlar Dünya Şampiyonası'nda altın madalyaya uzanmıştı. Ayrıca Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde Tarsus Zeka Satranç ve Spor Kulübü'nde oynamaktadır.

 

pourkashiyan01

 

İranlı WIM Atousa Pourkashiyan(2269) için "İran'ın Betül Cemre Yıldız'ı" benzetmesi pekala yapılabilir. Belki, WIM Yıldız'a göre uluslararası yaş grupları şampiyonalarında daha fazla madalyası var (12 Yaş Kızlar Dünya Şampiyonu idi); fakat İran Bayanlar Şampiyonu olan Pourkashiyan, yaşıt olduğu milli satranççımızla benzer bir gelişim gösterdi. Ayrıca geçtiğimiz yıl ülkesinin Doha'daki Asya Oyunları'nda bronz madalya kazanmasına yardımcı oldu.

betul

WIM Betül Cemre Yıldız(2236), şampiyonadaki iddialı sporcularımızdan ve Türkiye'nin en önemli bayan satranççılarından birisi. Geçtiğimiz ay Konya'da oynanan Türkiye Bayanlar Şampiyonası'nda IM Ekaterina Atalık'ın ardından ikinci olan Yıldız, beş kez Türkiye Bayanlar Şampiyonluğu unvanına ulaşmıştır (2001-2006 yılları arasında üst üste). Geçtiğimiz yıl Kemer'de yapılan Yaş Grupları Dünya Şampiyonası'nda 18 Yaş Kızlar'da bronz madalya kazanarak ülkemize bu şampiyonada madalya kazandıran ilk sporcu olmuştur. Uluslararası arenada tanınması ise, dünyaca ünlü bayan satranççılarla mücadele ettiği Atatürk Kadın Ustalar Turnuvası'nda oldu. Burada, 2.5 puanla onuncu sırada yer aldıysa da gösterdiği mücadele ve IM Irina Krush'a karşı kazandığı güzel partiyle bütün dünyanın dikkatini çekti. Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde şampiyon Adana Truva'nın kadrosunda genç masada oynadı.

 

kubra

 

WFM Kübra Öztürk (2188), üst üste iki kez 16 Yaş Avrupa Şampiyonu olmasının da etkisiyle Türk satrancının medyadaki yüzü haline geldi. İlk şampiyonluğundan sonra Milliyet gazetesinin düzenlediği "Yılın Spor Adamları" yarışmasında milli voleybolcu Neslihan Demir ile "Yılın Kadın Sporcusu" olmak için kıyasıya bir çekişme yaşadıysa da dünyaca ünlü smaçörü geçemedi. Birçok basın organında röportaj verdi, ödüller aldı. Ayrıca 16 Yaş Kızlar Dünya Şampiyonası'nda 1-4.dereceleri paylaştıysa da eşitlik bozmada dördüncü oldu. Geçtiğimiz mart ayında İstanbul'dan geçen Olimpiyat Meşalesi'ni taşıyarak bu onura dünyada erişen ilk satranççı oldu (Not: Birkaç ay sonra Katar'da eski Dünya Bayanlar Şampiyonu Zhu Chen de Olimpiyat Meşalesi'ni taşıdı) . Türkiye Bayanlar Şampiyonası'nda üçüncü olan WFM Öztürk, Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde Beşiktaş'ta oynamaktadır.

picture_027

WFM Aslı Bayrak, üniversiteyi kazandıktan sonra yeniden satranca döndü. ODTÜ'nün Türkiye Kulüpler Şampiyonası'nda birinci olarak Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'ne çıkmasında katkıda bulunan milli satranççı , Dünya Gençler Şampiyonası'nda da Türkiye'yi temsil edecek.

img_9557

Üniversite sonrası satranca geri dönen Gizem Acar da Dünya Gençler Şampiyonası'nda yer alacak Türk sporculardan birisi olacak. Acar, Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde Antalya Çallıspor'da oynamıştı.

 
 Turkish Chess Federation 2008