TÜRKÇE  |  ENGLISH
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
Teknik Yönerge
Eski Şampiyonlar
İletişim
Danışma Bülteni
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi


Dünya Gençler Şampiyonası'nda Kimler Var?

ustresim1
Gaziantep'te 2-16 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan Dünya Gençler Şampiyonası hızla yaklaşırken, katılımcı listeleri de belli oldu. Dünya Gençler Şampiyonası'nda geleceğin yıldızları varmış gibi düşünülebilir; ancak katılımcı listesinde oldukça deneyimli büyükustalar ve dünya satrancının birçok genç yıldızı da yer alıyor. Rauf Mamedov, Viktor Laznicka, Parimarjan Negi, Hou Yifan, Eltaj Safarli ve daha birçok dünyaca ünlü isim listede yer alıyor.

Genç Kızlar'da ise geçtiğimiz yılın şampiyonu Vera Nebolsina, Harika Dronavalli, Mariya Muzychuk, Anastasia Bodnaruk gibi isimler Gaziantep'te boy gösterecek. Türkiye'nin de şampiyonada iddialı sporculara olacak. Türkiye'nin en genç uluslararası ustası Emre Can, 18 Yaş Kızlar Dünya üçüncüsü WIM Betül Cemre Yıldız ve 16 Yaş Kızlar Avrupa Şampiyonu WFM Kübra Öztürk gibi isimler de Türkiye'yi temsil edecekler. Dünya Gençler Şampiyonası'nda yer alan ünlü isimler ve Türkiye'yi temsil edecek sporcular aşağıda yer almaktadır.

Dünya Genç Kızlar Şampiyonası'nın tanıtımı ise ayrı bir haberde yapılacaktır.


genc_logo.jpgGaziantep'te 2-16 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan Dünya Gençler Şampiyonası hızla yaklaşırken, katılımcı listeleri de belli oldu. Dünya Gençler Şampiyonası'nda geleceğin yıldızları varmış gibi düşünülebilir; ancak katılımcı listesinde oldukça deneyimli büyükustalar ve dünya satrancının birçok genç yıldızı da yer alıyor. Rauf Mamedov, Viktor Laznicka, Parimarjan Negi, Hou Yifan, Eltaj Safarli ve daha birçok dünyaca ünlü isim listede yer alıyor.

Genç Kızlar'da ise geçtiğimiz yılın şampiyonu Vera Nebolsina, Harika Dronavalli, Mariya Muzychuk, Anastasia Bodnaruk gibi isimler Gaziantep'te boy gösterecek. Türkiye'nin de şampiyonada iddialı sporculara olacak. Türkiye'nin en genç uluslararası ustası Emre Can, 18 Yaş Kızlar Dünya üçüncüsü WIM Betül Cemre Yıldız ve 16 Yaş Kızlar Avrupa Şampiyonu WFM Kübra Öztürk gibi isimler de Türkiye'yi temsil edecekler. Dünya Gençler Şampiyonası'nda yer alan ünlü isimler ve Türkiye'yi temsil edecek sporcular aşağıda yer almaktadır.

Dünya Genç Kızlar Şampiyonası'nın tanıtımı ise ayrı bir haberde yapılacaktır.


mamedov

Azeri büyükusta Rauf Mamedov (2627) şampiyonanın reyting favorilerinden. Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde ikinci olan Doruk Koleji'nde oynayan Mamedov, kariyerine bir de dünya gençler şampiyonluğu eklemek istiyor.

picture_009

İsrailli büyükusta Maxim Rodhstein (2605), bu fotoğrafın çekildi Aeroflot Açık'ta çok başarılı bir performans göstermişti. Daha önce Yaş Grupları Şampiyonaları'dan Avrupa'da iki gümüş madalyası, Dünya'da ise altın madalyası olan Rodhstein, dünyanın güçlü satranç ülkelerinden İsrailin genç kuşak büyükustalarından birisi ve şampiyonanın da 2600 reyting üstü kalburüstü büyükustalarından birisi konumunda.

andreikin

Genç Rus büyükusta Dmitry Andreikin(2604) de 2600 reyting barajını aşmış onlarca Rus büyükustadan birisi. Geçtiğimiz yıl Dünya Gençler Şampiyonası'nda 3-4.dereceleri paylaştı.

laznicka

Çek büyükusta Viktor Laznicka(2601) şampiyonanın en güçlü büyükustalarından ve şampiyonlukta da iddialı olacaktır.

baramidze

Tiflis doğumlu Alman büyükusta Davit Baramidze, 2593, bir dönemde yaş gruplarında çok başarılı sonuçlar alıyordu. Bundesliga'da (Alman Satranç Ligi) da oynayan Alman büyükusta da Gaziantep'te hamle yapacak.

li_chao

Çinli büyükusta Li Chao, 2005'te İstanbul'da düzenlenen Dünya Gençler Şampiyonası'nda o dönemde düşük reytingine göre çok başarılı bir sonuç almıştı. Şimdi reytingi 2590 ve dünyada Türkiye gibi satrancın en hızlı geliştiği ülkelerden olan hatta dikey gelişim anlamında Türkiye'nin de oldukça önünde yer alan ve dünya satrancının zirvesini güçlü adımlarla zorlayan Çin satrancının hızla büyüyen ve gelişen büyükusta ordusunun üyelerinden birisi.

lenicl

Sloven Büyükusta Luka Lenic (Leniç okunur),2584, Bayan Milli Takımı'nın Antrenörü olan Adrian Mikhalchishin'in de öğrencilerinden birisidir. Sloven satrancının genç kuşak yıldızlarından olan Lenic, 2007 yılında Girit'te düzenlenen Avrupa Takımlar Şampiyonası'nda Slovenya milli takımında yer aldı.

so

Filipinler'in harika çocuğu Büyükusta Wesley So(2567), geçtiğimiz aralık ayında 14. yaşından 1 ay ve 28 gün aldığı zaman büyükusta olduğunda dünyanın gelmiş geçmiş büyükusta unvanına ulaşmış en genç 7.oyuncusu oldu. So, Gaziantep'teki Dünya Gençler Şampiyonası'nın ardından Mersin'deki 16 Yaş Olimpiyatları'nda da oynayacak.

aminbassem

Mısırlı büyükusta Amin Bassem (2561), geçtiğimiz yıl Dünya Gençler Şampiyonluğu'na ulaşan Ahmed Adly ile birlikte iki büyükustasından birisidir. Mısır'ın genç büyükustası Bassem acaba vatandaşının gösterdiği başarıyı tekrar edebilir mi?

eiturrizaga

19 yaşındaki GM Eduardo Iturrizaga, 2561,  Venezula'nın ilk büyükustası. 2008 yılında Morelia/Linares süper turnuvası sırasında Morelia ayağı sırasında düzenlenen İberamerika Şampiyonası'nda final kadar yükseldi; fakat finalde Perulu büyükusta Granda Zuniga'ya yenildi.

howell

Bir başka 2561 reytingli büyükusta David Howell, İngiliz satrancının genç yıldızıdır. Geçtiğimiz yıl Kemer'de yapılan Dünya Yaş Grupları Şampiyonası'nda 18 Yaş'ta istediği sonucu alamamıştı. Gaziantep'de daha iyisini yapmayı hedefleyecektir.


yifanawm

WGM Hou Yifan (2557),  dünya satrancının harika çocuklarından birisi. 14 yaşındaki Çinli bayanlarda geleceğin dünya şampiyonu olarak gösteriliyor ve belki de Judit Polgar'ın açık ara dünyanın en iyi kadın satranççısı olma özelliğini de gelecekte değiştirebilecek potansiyele sahip. 1.İş Bankası Atatürk Uluslararası Kadın Ustalar Turnuvası'nda rahatça birinciliğe ulaşan ve Aeroflot Açık'ta ilk büyükusta normunu alan Hou, Gaziantep'te erkeklere meydan okuyacak ve en kötü ihtimalle büyükusta normu kovalayacak.

popov01
Kemer'de yapılan 2007 Dünya Yaş Grupları Şampiyonası'nda 18 Yaş Genel Grubu'nda dünya şampiyonu olan Rus büyükusta Ivan Popov(2549), Dünya Gençler Şampiyonası'nda da ikinci olmuştu. Fotoğrafta bir dönem Dünya satrancının ve Rus satrancının bir dönem merkezi olan bugün Rusya Satranç Federasyonu ve Rus satranç dergisi 64'ün de ofislerinin yer aldığı "Central Chess Club'da" yani Merkez Satranç Kulübü'nde bir maçtan önce görülüyor.
braun01

Alman IM Arik Braun(2533), 2006 18 Yaş Genel Dünya Şampiyonu. Satranç severler, Braun'u Corus Wijk aan Zee'de C Grubu'nda özellikle turnuvanın ilk yarısında gösterdiği inanılmaz performansla hatırlayacaklardır.

negi
Hint satrancının harika çocuğu Parimarjan Negi(2529), büyükusta olduğunda 13 yaşındaydı ve Sergey Karjakin'in ardından büyükusta olmayı başaran gelmiş geçmiş en genç büyükusta olmayı başarmıştı. Negi, Hindistan'ın en genç büyükustalarından birisi ve Abhijeet Gupta ile birlikte Hindistan'ı Gaziantep'te temsil edecek. Negi, bir dönem vatandaşı Dünya Şampiyonu Vishwanathan Anand ile çalışan büyükusta Elizbar Ubilava'nın kanatları altında vatandaşının izinden gitmeye çalışıyor. Anand da 1987 yılında Dünya Gençler Şampiyonu olmuştu.

hoyos

Büyükusta normlarını tamamlayan Meksikalı uluslararası usta Manuel Leon Hoyos(2543), zaman zaman Türkçe konuşan ve Mtel 2008'i kazanan Ukraynalı süper büyükusta Vassily Ivanchuk'a da sekondantlık yapıyor.

img_9379

Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde Adana Truva'nın şampiyonluğunda önemli rol oynayan Azeri büyükusta (2527) Eltaj Safarli (Eltaç Seferli) de hem Dünya Gençler Şampiyonası hem de Dünya 16 Yaş Olimpiyatları'nda oynayacak sporculardan birisi olacak. Hatta, İzmir Açık'ta da oynama planları var...

papadopoulos

Yunanistan'ın genç yeteneğin IM Ioannis Papadopoulos(2491), geçtiğimiz yıl Banikas, Kotronias, Athanasios Mastrovassilis ve Nikolaidis'in önünde Yunanistan Şampiyonu olarak büyük sansasyon yaratmıştı. Komşunun genç yıldızı da Gaziantep'te hamle yapacak.

Türkiye'den Kimler Katılıyor ?

can

Türkiye'yi temsil eden en yüksek reytingli sporcu 2006 yılında Dünya Satranç Olimpiyatları'nda birinci olan ve 18 Yaş Grubu Avrupa dördüncüsü olan en genç uluslararası ustamız Emre Can.(2461) Emre Can, geçtiğimiz yaz Olomuc'ta büyükusta normu da almıştı.

ertan.jpg

18 Yaş Grubu Türkiye Şampiyonu Can Ertan da Türkiye'yi Dünya Gençler Şampiyonası'nda temsil edecek sporculardan birisi. Geçtiğimiz yıl İstanbul Açık'ta aldığı flaş sonuçlarla reytingini hızla yükselten Türk Hava Yolları sporcusu Ertan, Yaş Grupları Milli Takım Kampı'nda GM Mikhail Gurevich'in de bulunduğu " A Milli" Grubu'nda çalışan isimlerdendi.

024.jpg

İzmirli genç satranççılardan Atakan Şirin Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde Doruk Koleji'nde genç masada oynadı ve masasında birinci oldu.


img_9413.jpg

Kısa bir süre önce Yaş Grupları Milli Takım Kampı'nda kendisiyle röportaj yapılan ve geçtiğimiz yıl Subotica'da 18 Yaş Altı Avrupa ikincisi olan takımda yer alan İzmirli genç satranççı Ataman Aydoğdu

img_9339.jpg

Denizli'nin genç oyuncularından Eray Gürcan

img_9406.jpg

İTÜ'nün başarılı genç sporcularından Berç Deruni

picture_059.jpg

Antakya Briç ve Satranç Kulübü'nün yeniden Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'ne dönmesinde önemli rol oynayan Aydın AcarbayMaxim Rodhstein, a later addition to this report, is definitely among the top juniors around the world. The 2605-rated Israeli grandmaster has two golds in World Youth Championship and two silvers in European Youth Championships. He also won 2007 Andorra International Open.le_quang_liem

GM Le Quang Liem, 2577, former World Under-14 Champion, also won zonal tournament (zone 3.3.) of world championships ahead of manystrong players from Vietnam, Philipinnes and Mongolia.zhigalkoWGM Hou Yifan,2557, 14 came to Turkey twice, for European Club Cup and to İş Bank Atatürk International Women Masters , a brand new super-tournament for women.  She has one GM norm from Aeroflot Open 2008 . She won the first edition of the Turkish super tournament quite comfortably. She  Now she is back in Turkey again for figting against the best junior players in the world.


braun01

IM Arik Braun, 2533,  became U18 Youth World Champion in 2006. He became very well-known after he stormed the first half of Corus Wijk aan Zee C Group.


 


 
 Turkish Chess Federation 2008