TÜRKÇE  |  ENGLISH
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
Teknik Yönerge
Eski Şampiyonlar
İletişim
Danışma Bülteni
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi


Açılış Töreni'nden Haberler
picture 052
Dünya Gençler Şampiyonası'nda birinci turun ardından yapılan açılış törenine FIDE Onursal Başkanı Florencio Campomanes, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı ve FIDE Başkan Yardımcısı Ali Nihat Yazıcı, FIDE Amerika Kıta Başkanı Jorge Vega'nın yanı sıra Gaziantep Vali Yardımcısı İbrahim Yurdakul, Gaziantep Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Öztekin ve Gaziantep'in birçok önde gelen isiminin yanı sıra sporcular da açılış törenine büyük ilgi gösterdiler. Ayrıntılar haberin devamında yer almaktadır.

picture 014Dünya Gençler Şampiyonası'nda birinci turunardından Uğur Plaza Hotel'in Mimoza Salonu'nda gerçekleşen açılıştöreninde ilk protokol konuşmasını yapan Türkiye Satranç FederasyonuBaşkanı Ali Nihat Yazıcı, misafirlere Gaziantep'in Türkiye'ninekonomik, turistik ve kültürel merkezlerinden birisi olduğunuhatırlatırarak konuşmasına başladı. Gaziantep'in lisanslı sporcusayısından ve bu şehirde düzenlenen bazı büyük turnuvalardan dabahseden Yazıcı, "Bu ne ilk büyük turnuvamız, ne de son büyükturnuvamız olacak. 2009 Dünya Yaş Grupları Şampiyonası, 2009 DünyaTakımlar Şampiyonası, 2010 Dünya Bayanlar Şampiyonası Türkiye'deolacak. Ayrıca aynı yıl önemli Avrupa çapındaki turnuvalara talibiz ve 2012 Olimpiyatları'nı Türkiye'ye getirmek istiyoruz." diye konuştu.

picture 017
Daha sonra söz alan ise Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı Şehitkamil ve Gaziantep'i Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmak için böyle bir şampiyonadan daha iyi bir fırsat olamayacağını ifade ederken, belediyenin spora verdiği önemi çeşitli spor dallarında düzenlediği yarışmalarla gösterdiğini anlattı: " Şehitkamil Belediyesi olarak, spor alanında daha öncede birçok ilklere imza attık. Uluslararası Dağ Bisiklet Şampiyonası, Avrupa Bilardo Şampiyonası E Grubu müsabakalarına da Gaziantep'te ilk kez ev sahipliği yaptık. Geçtiğimiz yıl düzenlemiş olduğumuz Satranç Turnuvasında 1200 kişilik rekor bir katılım sağlanmıştır. Bunların yanı sıra dama, geleneksel aba güreşi organizasyonları ile Gaziantep'te sporun lokomotifi olmayı başardığımıza inanıyoruz. "

Organizasyona büyük destek veren Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı, açılışa önemli bir yurt dışı seyahati nedeniyle katılamadı.
picture 027

Gaziantep Vali Yardımcısı İbrahim Yurdakul ise satrancın insana kazandırdığı becerilerden bahsederken, insan zekasının en açık şekilde ortaya çıktığı alanlardan birisi olduğunu ifade etti. Yurdakul konuşması sırasında Gaziantep'in bu şampiyonaya verdiği önemi de şöyle ifade etti: "

Misafirperver Gaziantepli hemşehrilerimizin, ilimizde düzenlenen bu şampiyonaya en iyi ilgiyi göstereceklerine, yurt içinden ve yurt dışından katılan saygıdeğer konuklarımıza geleneksel Türk konukseverliğini göstereceklerine yürekten inanıyorum." Son olarak da organizasyonun Türkiye'de düzenlenmesine karar veren FIDE'ye ve organize eden Türkiye Satranç Federasyonu ve Şehitkamil Belediyesi'ne teşekkür etti.

picture 023

Son konuşmayı ise FIDE adına Onursal Başkan Florencio Campomannes yaptı. Campomannes, ilk kez 1957'de katıldığı dünya şampiyonasından bir notu aktararak başladığı konuşmasında bu şampiyonada bütün maçlarını kazanarak birinci olan William Lombardy'nin sadece 11 rakibi olduğunu bugün ise yüzlerce sporcunun bu şampiyonaya katıldığını anlattı. 1987'de ise Baguio'da düzenlenen şampiyonada ilk kez açık kategori olarak şampiyonanın düzenlendiğini ifade eden Campomanes, o şampiyonada ilk tur Anand Filipinli Sevillano'ya kaybetmişti; fakat daha sonra o şampiyon olarak Filipinliler'den intikamını aldı. Size de umutsuzluğa düştüğünüzde Anand'ı hatırlayın." diyerek sporculara nasihatlerde bulundu. Organizasyona ilişkin olumlu gözlemlerini aktaran Campomannes, emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

picture 031
Florencio Campomannes, Ali Nihat Yazıcı ve İbrahim Yurdakul
picture 008

Azeri satranççılardan Vasıf Durarbeyli, Orhan Abdoulov, Eltaj Seferli ve Türkan Mamedyarova
picture 003
Bayan Milli Takımı Antrenörü Adrian Mikhalchishin, Türkiye'de hem soldaki Kübra Öztürk ve Betül Cemre Yıldız'ı hem de Slovenya'daki öğrencileri Tina Bukovic ve Luka Lenic
picture 035


Törende ayrıca bir de Gaziantep'e özgür bir halk oyunları gösterisi de yapıldı.

picture 009
Asbaşkan Tahsin Aktar, yerel yöneticilerle birlikte

picture_004
Çin ekibinden Wen Yang, Xu Jun, Yifan Hou ve annesi.
picture 048
Açılış töreni sonunda sporcular akşam yemeklerini yediler.

 
 Turkish Chess Federation 2008