TÜRKÇE  |  ENGLISH
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
Teknik Yönerge
Eski Şampiyonlar
İletişim
Danışma Bülteni
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi


Boş Günden İzlenimler
picture_145
Dünya Gençler Şampiyonası'nda önceki gün tur yoktu. Tur olmayan günde Şehitkamil Belediyesi ve Amber-Rota Turizm tarafından düzenlene gezide misafirler Gaziantep Kalesi ve yakınlarındaki Bakırcılar Çarşısı, otantik cam müzesi, telkari el sanatları müzesini ve son olarak da Türkiye'nin en büyük mozaik müzesi olan Gaziantep Arkeoloji müzesi güzergahta yer aldı. Detaylı bilgiler ve fotoğraflar haberin devamında yer almaktadır.


picture_005

Rehber ... Gaziantep Kalesi'ni misafirlere tanıtıyor.

Boş günde yapılan geziye Gaziantep Kalesi'nde başlandı. Kalenin ilginç bir özelliği, Anadolu'daki birçok kalenin aksine tarihinin tam olarak bilinmemesi. 6000 yıllık geçmişi olan yerleşmelerin üzerine kurulduğu bilinmektedir. Roma döneminde gözetleme kulesi, Bizans İmpartorluğu hakimiyetinde ise kale haline gelmiştir ve bugünkü halini almıştır. Daha sonra Memlükler, Dulkadiroullar ve Osmanlılar'da kaleyi kullanmışlardır ve Kanuni Ssultan Süleyman döneminde kale yenilenmiştir. Kale içindeki restorasyon ve kazı çalışmaları halen devam etmektedir.

Kalenin kuruluşuna dair bir efsane Gaziantep Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü web sitesinde yer almaktadır:

"Halk arasında yaygın olarak anlatılan efsaneye göre kaleyi zengin bir kadın yaptırıyormuş. Bir gün sokağa çıkmış ve yolda kalabalık insan topluluğunun bir cenaze götürüşüne rastlamış. Yanındaki uşağına dönerek “bu nedir” diye sormuş. Uşak ise; “Efendim insanlar bir gün gelir ölürler, ölülerini de böyle tabut içinde taşıyarak mezarlığa götürür ve toprağa gömerler. Gördüğünüz tabutun içinde dün bizim gibi canlı olan bir insan cesedi var……” der. Bunun üzerine zengin kadın uşağıyla beraber geri döner ve kaleyi yapan ustaları yanına çağırarak; “ bırakın kale yarım kalsın, ben ölümü hiç düşünmezdim….” der. İşte bu efsaneye göre Gaziantep Kalesinin tarihi eski çağlara kadar uzanıp gidiyor. Ancak bu halk arasında anlatılan efsanede kesin bir tarih yoktur."


picture_009

Sempatik tavırlarıyla ve oyunuyla Türk satranç severlerin de çok beğendiği Hou Yifan ve annesi de her zamanki sempatik tavırlarıyla geziye katıldılar. Hou'nun gezi sırasında yeni İngilizce kelimeler öğrendikçe not alması ise dikkat çekti. Ayrıca, Atatürk Kadın Ustalar Turnuvası'na göre İngilizcesini de oldukça ilerletmişti.

Gezinin ikinci durağı Gaziantep Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi oldu. Gaziantep'in ilk özel müzesi olan Medusa'da hem Roma dönemi hem de İslam tarihinde kalan tarihi camlar bulunmaktadır. Müzenin en "sıcak" bölümü ise üflemeli cam ocağı gösterisi. Antik mücevherlerin tasarlandığı bölümde misafirlerin oldukça ilgisi çekti.

picture_014
Geziye katılanlar ve üflemeli cam ocağı gezisini dikkatle seyredenler arasında efsanevi Macar büyükusta Zoltan Ribli de bulunuyor.


picture_023
Usta, ocağın içinden zaman çıkardığı "geleceğin kavanozunu" üfleyerek ve döndürerek şekillendirdi.


picture_026

12 Yaş Kızlar Dünya Şampiyonu Marcel Efroimski gösteriden sonra Gramofon'da çalan bir Türk Sanat Müziği parçasının etkisi altına girdi.

picture_029
Zoltan Ribli, hazırlanan takıları dikkatle inceledi.


picture_032
Gümüş kolye ve bileziklerin hazırlanışından bir görüntü

picture_059
Adriana Nikolova ve Ivajlo EnchevBir sonraki durak şehrin eski bölümünde yer alan Bakırcılar Çarşısı'dı. Çevresinde Kürkçü Hanı, Hasırcı Hanı gibi meslek çarşılarını bulunduğu bölgedeki bakırcılar çarşısında bakırdan yapılmış her türlü kap kacak alınabiliyor. Genellikle bu el sanatları dükkanları babadan oğula geçer ve ustaların el emeğidir.

Daha sonra hava sıcaklığı nedeniyle Gaziantep Arkeoloji Müzesi, gezinin son durağı oldu; fakat aslında programda Dülük Antik Kenti'ne gitmek ve Fırat Nehri'nin büyüleyici güzelliğini görme fırsatı olmadı. Müzede, Zeugma antik kentinin kalıntılarından bulunan mozaiklerin ve kazı sonucu ulaşılan diğer eşyaları görmek mümkündü. Ayrıca, geziye katılan sporcular müzede Zeugma ile ilgili bir videoyu da izleme imkanı buldular.


picture_110
Eduardo Iturrizaga da mozaik şehrin kalıntılarının yer aldığı ... müzesini gezerken poz vermeyi ihmal etmedi.


picture_115


picture_138picture_145
Zeguma antik kentine dair çalışmalar sırasında ortaya çıkan "Çingene Kız", antik şehrin de simgesi haline geldi. Henüz ziyarete açılmadığı için dünyanın en büyük açık hava müzelerinden birisi olmaya aday Fırat Nehri kenarındaki Zeugma'ya yüksek sıcaklık nedeniyle gidilmedi.

picture_124
Dünyadaki en büyük Mars heykellerinden birisi Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde bulunuyor.


picture_150
Nümizatmikle ilgilenenler için cennet sayılabilecek müzede sikkelerden birisi "Acaba satranç mı oynuyorlar?" diye düşündürttü!

picture_101
Geziye katılanlar videoyu izlemeden hemen önce.
 
 Turkish Chess Federation 2008